Najnowsze wydania

kosiarka traktorowa Honda HF2417sRozpoczął się coroczny sezon opadania liści. W świecie roślinnym zachodzą cykliczne zmiany i kończy się okres wegetacyjny. Rośliny przygotowują się do zimy - spowalniają procesy życiowe, drzewa i krzewy stopniowo zrzucają liście, które w coraz większej skali nawarstwiają się na ziemi. Są powody, dla których trzeba sprzątać szeleszczącą warstwę, np. z trawników, tarasów i ścieżek. Ale czy należy je wyrzucać? Warto dostrzeć w opadających liściach nie tylko malowniczo kolorowy dywan czy „zaśmieconą” przestrzeń, ale również ich pożyteczną stronę. Wówczas okaże się, że zebrane liście stanowią kopalnię pomysłów na ekologiczne i kreatywne ich wykorzystanie.

 

 

 W jakich miejscach sprzątać liście?

W ogrodzie i wokół domu są miejsca, z których opadające liście trzeba sprzątać, ponieważ mogą zaszkodzić niektórym roślinom i mogą też stanowić zagrożenie dla pieszych oraz pojazdów.

 

• Jednym z nich jest trawnik. Trawa nadal musi mieć światło słoneczne, którego o tej porze roku jest coraz mniej, i przepływ powietrza, by przetrwać zimę w jak najlepszej kondycji. Przyduszona kożuchem z liści, zwłąszcza wilgotnych, żółknie i gnije. Pozostawienie na trawniku liściastej powłoki na zimę przyniesie fatalne skutki, które ukażą się w całej okazałości na wiosnę. Pod tą skorupą, zazwyczaj wilgotną, powstaną warunki sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych i wiosną odkryjemy puste, żółtawe plamy z wymierającą darnią. Lekceważąc usuwanie liści z trawnika marnujemy efekty całego procesu dotychczasowej pielęgnacji darni, a jej odbudowa będzie wymagać dużo wysiłku i czasu w kolejnym okresie wegetacyjnym.

 

„Dziś, stosując nowoczesne urządzenia ogrodnicze jakimi są dmuchawy i kosiarki, sprzątanie liści zajmuje naprawdę niewiele czasu. Użytkownicy spalinowych czy akumulatorowych dmuchaw Honda oraz zaawansowanych technicznie kosiarek z gamy HRX traktują sprzątanie liści jako przyjemność na świeżym powietrzu, a nie obowiązek.” – mówi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „W przypadku trawnika w praktyce bardzo dobrze sprawdzają się kosiarki mielące liście, na przykład kosiarki Honda HRX537 VKE i model VYE a także, do dużych powierzchni, kosiarki traktorowe HF 2417 i HF 2622. Z jednej strony dokładnie zbierają warstwę liści z trawy, a z drugiej, po włączeniu systemu mielenia zmiennego, rozdrabniają liście, których niewielką ilość można pozostawić na powierzchni, by przekształciły się w naturalny nawóz i dostarczały roślinom w okresie zimowym składników odżywczych.”

 

Honda HRX 537 C4 VYE, jak wszystkie kosiarki linii HRX, jest przeznaczona do kompleksowej pielęgnacji trawy – koszenia, mulczowania trawy, zbierania i mielenia liści, a z dodatkową nakładką – również do aeracji. Jesienią, w okresie konieczności systematycznego sprzątania powłok liści z nawierzchni trawy, kluczową rolę odgrywają podwójne noże i system mulczowania zmiennego. „Innowacyjny układ podwójnych noży polega na tym, że nóż dolny - prowadzący - wykonuje cięcie podstawowe, a nóż górny rozdrabnia pokos, w tym przypadku liście. To rozwiązanie zapewnia, z jednej strony o 30% lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem, ale także przygotowanie drobno pociętej masy, która może być pozostawiona na trawie, ponieważ w tej formie szybko ulegnie procesom rozkładu i stanie się naturalnym źródłem substancji odżywczych dla darni.” - wyjaśnia Mariusz Czarnocki. Kosiarki HRX, dzięki systemowi Rotostop, który odłącza napęd ostrza od silnika, mogą być również stosowane na innych rodzajach nawierzchni.


Na trawnikach o dużych powierzchniach najwygodniejszym rozwiązaniem, zarówno do koszenia jak i jesiennego zbierani liści, jest zastosowanie kosiarki traktorowej z pojemnym koszem, np. Honda HF 2417 HME z napędem hydrostatycznym zapewniającym płynne dostosowanie prędkości jazdy do preferencji i warunków pracy, trwałą odlewaną żeliwną osią przednią i z wzmocnionym układem kierowniczym. Jest to wielozadaniowy traktor ogrodowy z szerokością roboczą (102 cm) minimalizującą liczbę przejazdów i czas pracy. Wyposażony jest w wiele nowoczesnych udogodnień, m. in. w noże o zsynchronizowanym współdziałaniu i uruchamiany jedną dźwignią system mielenia roślin – rozwiązania służące o tej porze roku do zbierania liści. Tę jesienną funkcję maszyny istotnie wspomaga system Optiflow, którego kluczowym elementem są wentylatory o specjalnej konstrukcji zapewniającej bardzo wartki przepływ powietrza służącego do efektywnego zasysania do bardzo pojemnego kosza (300l).

 

• Iglaki płożące. Tego typu rośliny, płożące i rozesłane, są miejscem, w którym liście łatwo się gromadzą. Ich gałązki, pod warstwą zalegających liści, żółkną, dlatego warto o nich pamiętać. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie silnego nurtu powietrza dmuchawy.
• Tarasy, ścieżki, alejki, chodniki. Wszystkie te nawierzchnie powinny być regularnie oczyszane z liści, nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. Warstwa liści, wilgotna po deszczu, nawet wskutek porannej rosy, w oka mgnieniu staje się śliska. Łatwo wtedy o chwilę nieostrożności i upadek, którego skutki mogą być poważne.
• Jesienią, właściciele posesji powinni też pamiętać o regulowanym przepisami prawa obowiązku utrzymania czystości i porządku na chodnikach przylegających do ich nieruchomości. Konsekwencją niedopatrzenia może być mandat i odpowiedzialność cywilna w przypadku, gdy ktoś dozna urazu wskutek poślizgnięcia się na chodniku nieuprzątniętym z liści.

 

„Uniwersalnym urządzeniem przeznaczonym do sprzątania liści jest dmuchawa. Jest szeroko stosowana jesienią zarówno na trawnikach jak i na wszystkich innych nawierzchniach.jej dodatkowym atutem jest to, że za jej pomocą można od razu gromadzić liście w wybranym miejscu, bez konieczności przenoszenia czy przewożenia liści luzem lub w workach. Użytkownicy dmuchaw cenią sobie tę szybkość i sprawne sprzątanie liści w każdym zakamarku posesji. W ofercie Honda jest kilka modeli lekkich, cichych i przyjaznych dla otoczenia dmuchaw – spalinowe o obnizonym poziomie emisji spalin i ,coraz bardziej popularne, akumulatorowe.” – dodaje Mariusz Czarnocki.

 

 

Dla osób ceniących przede wszystkim urządzenia nieemitujące spalin – trafnym wyborem jest dmuchawa akumulatorowa. Model Honda HHBE 81 BE to najnowsza propozycja tej marki w tym sezonie. Lekka i cicha, jest zasilana bardzo trwałym i niezawodnym akumulatorem o napięciu 56V (2 rodzaje do wyboru: standardowy HBP 2 Ah i wzmocniony - HBP 4 Ah). Osiąga wysoką wydajność i moc dzięki specjalnej budowie turbiny wentylatora, inspirowanej zaawansowaną inżynierią lotniczą i szerokiej średnicy kanału wentylacyjnego. 3 tryby pracy do wyboru: podstawowy (prędkość strumienia powietrza 72 km/h, wydajność: 420m3/h), wysoka moc (prędkość strumienia powietrza 120 km/h, wydajność: 650 m3/h), Turbo (prędkość strumienia powietrza 148 km/h, wydajność: 810 m3/h). Dmuchawa jest łatwa w obsłudze i utrzymaniu – jej bezszczotkowy silnik o niskim poziomie wibracji nie wymaga konserwacji. Ponieważ, zgodnie z koncepcją, akumulator jest wielofunkcyjny – zamiast dmuchawy można go połączyć jeszcze z wykaszarką i nożycami do przycinania żywopłotów.

 

Inną wielofunkcyjną propozycją o szerszym zastosowaniu jest Honda Versatool, w którym jednostka napędowa UMC 425 lub UMC 435 z 4-suwowym silnikiem spalinowym o mocy 1 lub 1,3 KM, jest wymiennie łączona z dmuchawą oraz wykaszarką, nożycami (długimi i krótkimi), glebogryzarką, podkrzesywarką i krawędziarką. Dmuchawa SSBL E o średnicy 28 cm jest również wygodnie wyważona, cicha i poręczna. Efektywność pracy zapewnia silny strumień ukierunkowany równolegle do ziemi, a umieszczony od góry wlot powietrza uniemożliwia zapychanie dmuchawy usuwanymi resztkami roślin. System smarowania olejowego silnika umożliwia pracę i przechowywanie całego urządzenia w każdej pozycji.


Praktyczne, ekologiczne i kreatywne wykorzystanie zebranych liści
Liście są częścią ekosystemu i zawierają cenny potencjał. Niekoniecznie trzeba je wyrzucać. Nawet jeśli mamy ich w nadmiarze, można je przechować na przyszłość – mogą się przydać podczas kolejnej wiosny. Przed ich zagospodarowaniem, warto sprawdzić czy są zdrowe – te z plamami i oznakami jakichkolwiek chorób nie powinny być dalej wykorzystywane w ogrodzie, by choroby i pasożyty nie rozniosły się jak epidemia. Dotyczy to przede wszystkim kasztanowców pospolitych zaatakowanych szrotówka kasztanowcowiaczka, ponieważ larwy tego motyla zimują w opadłych liściach.

 

Zdrowe liście, całe lub rozdrobnione, są stosowane:

• do osłony wrażliwych na zimowe warunki roślin. Taką warstwę o grubości ok. 10 cm najlepiej jest tworzyć ze świeżo opadłych liści i w formie zapewniającej swobodny przepływ powietrza. W okresach deszczowych trzeba je często przewracać i mieszać, by nie dopuścić do ich gnicia i pleśnienia,
• do ściółkowania roślin i gleby. Do tej roli najlepiej nadają się rozdrobnione liście, gdyż szybciej podlegają procesowi tworzenia się próchnicy. W efekcie, taka warstwa pomaga glebie utrzymac wilgoć, utrzymuje ciepło chroniąc rosliny przed chłodem, ogranicza rozwój chwastów. Jest też miejscem lubianym przez dżdżownice, które spulchniają podłoże,
• do kompostownika. Jeśli w ogrodzie mamy kompstownik, warto wzbogacić go warstwami zdrowych liści,
• jako domki dla jeży. Na jesieni dobrze jest pomyśleć o małych i pożytecznych mieszkancach ogrodu – o jeżach, które chętnie przezimują w pozostawionych kopcach liści,
• do izolacji cieplnej doniczek. Jeśli pozostawiamy na zewnątrz rośliny doniczkowe, w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, można włożyć liście w przestrzeń pomiędzy donicą a osłoną, dzięki czemu zapewnimy roślinom dodatkową warstwę ochronną.

Te najpiękniejsze liście można też wykorzystać kreatywnie – inspirują do zabaw z dziećmi i rozwijania ich wyobraźni. Powstałe w ten sposób kompozycje dekoracyjne, wycinanki, naklejane obrazy będą piękną ozdobą każdego domu.