Najnowsze wydania

Honda HS622sJak poradzić sobie z pierwszym atakiem zimy

 

 Wiele osób zostało zmuszonych do odśnieżania nie tylko samochodów, ale też ścieżek do domu. Przy obecnych temperturach, śnieg jest mokry i tworzy błoto pośniegowe. Jeśli na dniach temperatura się obniży – poruszanie się po śliskiej nawierzchni stanie się utrudnione i niebezpieczne. Dlatego warto już dziś zacząć usuwać warstwę śniegu, by nie przekształciła się w trudne do ususnięcia lodowisko.

 

Uniwersalne odsnieżanie każdego rodzaju śniegu
Śnieg bywa różny – sypki i suchy, puszysty i lekki, mokry lub suchy i ciężki, zbity w grudy, zmrożony. Łatwiejszy i trudniejszy do odsnieżania. Tu podstawowym kryterium jest odpowiednia odśnieżarka – maszyna, która zapewni sprawne i wygodne usuwanie śniegu, maszyna dostosowana zarówno do stylu życia jak i wielkości oraz ukształtowania terenu.
„Na odśnieżarkę warto spojrzeć od strony swoich potrzeb, a nie tylko na moc silnika. Nowoczesne maszyny do odśnieżania są coraz lepiej dostosowane do różnorodnych oczekiwań użytkowników i są wyposażone w innowacje na wysokim poziomie zaawansowania tecnicznego. Dlatego warto też przewidzieć czy będziemy odśnieżać często i dokładnie czy raczej nieregularnie, ile czasu będziemy mogli poświęcić tej czynności. Moc silnika, która wpływa na wydajność oraz odległość wyrzutu śniegu, określamy pod kątem wielkości powierzchni. Układ jezdny, kołowy lub gąsienicowy, powinien być dostosowany do ukształtowania nawierzchni. Do równie ważnych kryteriów, rzutujących na łatwość pracy i eksploatacji maszyny, należy rodzaj napędu, niezawodność w niskich temperaturach i wydłużona żywotność maszyny.” - mówi Rafał Pęczkowski.

 

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wybieraniu tej właściwej maszyny do odśnieżania?
• Wielkość powierzchni - pod tym kątem należy dobierać szerokość roboczą zbieraka, wydajność maszyny i odległość wyrzutu śniegu. Im większy teren, tym większą moc silnika powinna mieć odśnieżarka.
Do odśnieżania posesji i otoczenia domu przeznaczona jest uniwersalna odśnieżarka na kołach Honda HSS 550 E o kompaktowych rozmiarach i ze zbierakiem o szerokości 50 cm. Lekka, cicha i niezawodna w niskich temperaturach, służy do częstego, a przede wszystkim dokładnego odśnieżania, co zapewniają gumowe nakładki łopat wirnika. Również dzięki tym nakładkom, odśnieżarka jest całkowicie bezpieczna dla wszelkich brukowanych nawierzchni. Maszyna jest napędzana paliwo-oszczędnym silnikiem o mocy 4,6 KM, który zapewnia niezawodność maszyny oraz wydajność do 29T/h. Wyrzuca śnieg na odległość do 8 m co umożliwia sprawne zaplanowanie pracy, natomiast możliwość ustawienia komina w każdym kierunku ułatwia gromadzenie śniegu w konkretnych miejscach.
• Ukształtowanie terenu i rodzaj nawierzchni - Do odśnieżania równych powierzchni zalecane są maszyny z kołowym układem jezdnym, natomiast do nierównych i pochyłych powierzchni - na gąsienicach. Wygodnym rozwiązaniem jest odśnieżarka hybrydowa - niezależny system napędu elektrycznego na każdą z gąsienic zapewnia zawracanie maszyny w miejscu. Do nawierzchni z kostką brukową i porośniętych roślinnością warto zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka.
Najbardziej uniwersalną odsnieżarką z gąsienicowym układem jezdnym, idealną do szybkiego odśnieżania jest Honda HS 622 K1 HT. Jest wyposażona w zbierak o praktycznej szerokości 55 cm. Dzięki mocy 4-suwowego, przyjaznego dla otoczenia silnika - 4,8 KM – przerzuca do 37T śniegu na godzinę na odległość do 14 m. Pracę usprawnia także komin o regulowanym kierunku wyrzutu śniegu, natomiast łatwość kierowania i stabilność maszyny zapewnia dwustopniowa skrzynia biegów oraz gąsienicowy układ jezdny. Wyposażona w reflektor, maszyna z powodzeniem sprawdza się w pracy w godzinach wczesno-porannych i po zmierzchu oraz w nieoświetlonych zakątkach.
• Moc silnika - Moc silnika definiuje wydajność i niezawodność maszyny, efektywność i szybkość odśnieżania. Im większy teren chcemy odśnieżać w jak najkrótszym czasie, tym większa powinna być moc silnika. Do regularnego odśnieżania niewielkiego terenu można wybrać maszynę spalinową z silnikiem o mocy 4,6 - 4,8KM, do nieregularnego i szybkiego odśnieżania powierzchni o średniej wielkości - 4,8 – 8,6KM, a do szybkiego usuwania grubych warstw śniegu i pracy w bardzo trudnych warunkach – warto wybrać odśnieżarkę z napędem hybrydowym z silnikami o mocy 9,5 - 13KM.
• Napęd – odśnieżarki bez napędu i z napędem mechanicznym służą do sprawnego odśnieżania podjazdów, strefy wokół domu, całej posesji i chodników przed nią. Napęd hydrostatyczny umożliwia dostosowanie optymalnej prędkości maszyny do grubości warstwy śniegu. Do szybkiego i intensywnego usuwania dużych zasp oraz zmrożonego śniegu z powierzchni o średniej i dużej wielkości przeznaczone są maszyny z napędem hybrydowym, gwarantującym wysoką moc, wydajność i niezawodność w najtrudniejszych warunkach.
Przykładem odśnieżarki z napędem hydrostatycznym, sprawdzającej się w nieregularnym i szybkim odśnieżaniu powierzchni o średniej i dużej wielkości, jest Honda HSS 760 ETD. Zbierak o szerokości 60 cm, poprzez minimalizowanie liczby przejazdów, znacznie przyspiesza pracę. Dodatkowym atutem tej maszyny jest regulowana wysokość zbieraka, dzięki czemu odśnieżanie jest bezpieczne dla roślin i brukowanych nawierzchni. Silnik o mocy 5,5 KM wpływa na większą wydajność maszyny, która przerzuca do 42T śniegu na godzinę i na odległość do 15 m. Wygodnym z punktu widzenia organizacji pracy rozwiązaniem jest wyznaczanie kierunku oraz odległości wyrzutu śniegu za pomocą joysticka.


• Wydajność - wielkość masy śniegu, którą maszyna może usunąć w godzinę pozwala ocenić tempo odśnieżania w korelacji do wielkości terenu. Im większa wydajność silnika, tym krótszy będzie czas odśnieżania.
• Regulacja wyrzutu śniegu – regulacja kierunku i odległość wyrzutu usprawniają organizację pracy, dlatego warto oceniać te parametry w kontekście wielkości terenu.
• Sterowanie maszyną - największy komfort pracy zapewniają odśnieżarki ze skrzynią biegów, napędem hydrostatycznym oraz z komputerowym sterowaniem, które dostosowuje optymalną prędkość odśnieżarki i zapewnia płynne usuwanie śniegu bez względu na jego stan zamrożenia.


Zdmuchiwanie sypkiego śniegu
Odśnieżanie terenu wokół domu, ścieżek w ogrodzie, podjazdu jest wskazane nawet przy niewielkich opadach śniegu, ponieważ to właśnie szybkie i systematyczne działanie zapewnia łatwy i bezpieczny dostęp do domu oraz poruszanie się wokół niego. Jest wręcz konieczne i narzucone przepisami prawa w przypadku chodnika przylegającego do nieruchomości.

„Odśnieżanie terenu, za który jesteśmy odpowiedzialni, czyli utrzymanie porządku i przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, jest w naszej szerokości geograficznej czynnością rutynową, nierozłącznie związaną z zimą. Dziś najważniejszym aspektem odśnieżania jest to, by czynność tę wykonać jak najszybciej, efektywnie, bez zakłócania ciszy, zwłaszcza o poranku, i optymalnie niskim kosztem. Dlatego warto jest mieć pod ręką praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest dmuchawa – coraz bardziej popularne, ze względu na wygodę użytkowania, urządzenie do sprzątania otoczenia domu i ogrodu wiosną, latem i jesienią. Jest też idealnym narzędziem do usuwania cienkiej warstwy sypkiego śniegu, zwłaszcza w godzinach porannych, gdy zależy nam na szybkim oczyszczeniu chodnika czy podjazdu. Wystarczy mieć paliwo w zbiorniku w przypadku dmuchawy spalinowej lub naładowany akumulator w przypadku dmuchawy akumulatorowej. Urządzenia te są lekkie i ciche, i bardzo efektywne – zdmuchnięcie śniegu z chodnika przed domem zajmuje dosłownie chwilę.” – wyjaśnia Rafał Pęczkowski, Manager Produktu z Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Przykładem nowoczesnej dmuchawy, która warto jest mieć pod ręką jeszcze o tej porze roku, jest dmuchawa Honda HHBE 81 BE zasilana akumulatorem o napięciu 56V. Ekologiczna, lekka i bardzo dobrze wyważona z powodzeniem może być wykorzystana do sprzątnięcia cienkiej warstwy suchego śniegu. Specjalna konstrukcja turbiny wentylatora i szeroka średnica kanału wentylacyjnego zapewniają przepływ silnego strumienia powietrza i wysoką wydajność. Efektywność urządzenia może być dostosowywana do panujących warunków według 3 trybów pracy: podstawowego (prędkość strumienia powietrza 72 km/h, wydajność: 420m3/h), wysokiej mocy (prędkość strumienia powietrza 120 km/h, wydajność: 650 m3/h) oraz Turbo (prędkość strumienia powietrza 148 km/h, wydajność: 810 m3/h). Taki model dmuchawy jest prawie bezobsługowy – trzeba tylko naładować akumulator, a bezszczotkowy silnik urządzenia nie wymaga przeglądów ani konserwacji.

 

sterowanie maszyna Honda HSS760m